Čuvarkuća – lekovita svojstva i način upotrebe

Čuvarkuća, biljka poznata od davnina i u narodu mnogo korišćena. Još stari Grci i Rimljani su je sadili pored drugih biljaka smatrajući da će ih čuvarkuća štititi od raznih insekata i štetočina. To je višegodišnja biljka koja raste od 10 do 60 cm. Listovi čuvarkuće su složeni, sočni i debeli. Zahvalna je za gajenje, jer ne traži zalivanje ukoliko se gaji u dvorišnim uslovima. Gajenje čuvarkuće u kućnim uslovima podrazumeva vrlo malo zalivanja, tako da mnogi upoređuju gajenje ove biljke sa gajenjem kaktusa. Čuvarkuća cveta u periodu od oktobra do novembra tako da se tada sakupljaju njeni listovi kako za čajeve tako i za druge preparate.

Lekovitost svežeg soka iz lista čuvarkuće

Čuvarkuća sadrži biljnu sluz, masno ulje, tanin kao i ugljikohidrate. U narodnoj medicini se dosta koristi jer je poznata po antiupalnim i diuretičkim svojstvima. Najčešće se primenjuje u obliku čajeva, tinktura, masti, obloga kao i u obliku soka. Sveže isceđen sok iz listova čuvarkuće leči opekotine, kurje oko, bradavice, herpes kao i ispucalu kožu. Delotvoran je kod upale uha, grla kao i kod upaljenih desni. U nastavku teksta vam donosimo savete na koji način možete iskoristiti čuvarkuću i u kom obliku, kako biste ublažili postojeće bolove.

Čuvarkuća kao prirodni lek za bol u uhu

U narodu se čuvarkuća od davnina koristi kao lek za bol u uhu, za oštećenje bubne opne kao i za gubitak sluha. Generalno smanjuje bol u uhu. Kako bi njome ublažili tegobe u uhu dovoljno je istisnuti nekoliko kapi soka iz lista čuvarkuće, potom malo odležati a onda nakon nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uha.

Čaj od čuvarkuće kao diuretik

Smatra se da čaj koji je napravljen od ove biljke pomaže kod obilnih i bolnih menstruacija i pospešuje izlučivanje mokraće. Da biste pripremili ovaj čaj potrebno vam je 2 kašičice listova čuvarkuće koje ste prethodno usitnili kao i 1 čaša vrele vode. Listove čuvarkuće preliti sa vrelom vodom i ostaviti da odstoji 2 sata. Nakon toga procediti i piti  ¼ ovog čaja 4 puta na dan. Obavezno pre obroka.

Čuvarkuća u kombinaciji sa medom

Čuvarkuća i med su prirodni lek za ciste. Da biste napravili ovaj melem potrebno je 300 grama listova čuvarkuće i 500g domaćeg meda. Sameljite čuvarkuću i pomešajte sa medom a zatim ostavite da odstoji nekoliko dana. Nakon toga konzumirajte 1 – 2 kašičice svakog dana. Dokazano je da ova smeša uspešno leči miome na materici kao i ciste na jajnicima ali i ciste u grlu. Takođe uspešno čisti telo od toksina i ubrzava metabolizam.

 

 

Čuvarkuća u borbi protiv kožnih tegoba

U narodu se kaže da čuvarkuća ima slično dejstvo kao aloja vera i preporučuje se u lečenju raznih kožnih tegoba. Čuvarkuće je delotvorna za lečenje kožnih bolesti, jer ima širok spektar dejstva. S obzirom da ima antiseptička i antiupalna svojstva koristi se kao prva pomoć kako kod opekotina, tako i kod ugriza i uboda, jer pruža brzo smirenje i olakšanje. Koristite je tako što ćete na problematično mesto previti oblog od prerezanog lista čuvarkuće ili ćete premazati sokom od čuvarkuće.

Izlečite kurje oko uz pomoć čuvarkuće

Ukoliko imate problem sa kurjim okom, potreban vam je jedan list čuvarkuće sa koga ćete skloniti koricu,( gornji mesnati sloj) a zatim list postavite na kurje oko i fiksirajte flasterom kako se ne bi pomerao. Najbolje bi bilo da to uradite tokom noći dok spavate, jer ćete na taj način imati najbolji efekat usled mirovanja. Ukoliko se kurje oko nalazi duboko potrebno je da ovaj proces ponovite nekoliko večeri uzastopno kako biste uspeli skroz da ga uklonite. Obloga od lista čuvarkuće pomaže utoliko što će koža oko kurijeg oka omekšati a vi ćete onda nesmetano moći da izvadite kurije oko.

List čuvarkuće dnevno kao preventiva

Ukoliko svako jutro pojedete list čuvarkuće na taj način ne samo da ćete poboljšati sistem organa za varenje, već ćete doprineti zdravlju celog organizma. Konzumiranjem samo jednog lista dnevno uspećete da očuvate vaš imuni sistem i da se sačuvate od infekcija.

Iz svega navedenog nadamo se da ako već ne gajite čuvarkuću, vreme je da počnete. Bilo gde da je posadite nećete pogrešiti. Ne samo da ćete imati lepu ukrasnu biljku već ćete uvek  imati lek pri ruci. I ono što je još veoma važno kada je čuvarkuća u pitanju a to je da je možete čuvati i u zamrzivaču, jer je veoma tolerantna na hladnoću.

Čitanje ovih i sličnih tekstova nikako ne treba da vam bude zamena za pravu medicinu, ali svakako vam može olakšati neke tegobe u datom momentu. Ukoliko vas interesuje koje su blagodeti bosiljka, možete pročitati OVDE!

 67,153 total views,  2 views today

2 thoughts on “Čuvarkuća – lekovita svojstva i način upotrebe

  • 30 marta, 2021 at 9:09 am
    Permalink

    Postovani,
    Da li cuvar kuce mogu jesti I trudnice?

    Unapred hvala, Jelena

    Reply
    • 7 aprila, 2021 at 8:56 pm
      Permalink

      Draga Jelena, najbolje bi bilo da se konsultujete sa nekim stručnjakom.
      Srdačan pozdrav za Vas!

      Reply

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.